Jdi na obsah Jdi na menu

Riziko přehřátí zubu při úpravě elektrickou bruskou

Narazila jsem na zajímavý článek na téma měnící se teploty zubní dřeně stoliček koní při obrušování elektrickou bruskou, o který bych se s vámi ráda podělila.

Účelem originálního (ani mého článku) není hodnocení rizik ruční versus motorizované rašplování koňských zubů, ale konstatování faktů v souvislosti s úpravou zubů elektrickými nástroji a účinností chlazení. O mém osobním názoru na úpravy ručně vs. bruskou jsem psala již dříve – můžete si taktéž přečíst na mých stránkách.

Důvodem, proč se autoři výzkumu věnovali, je fakt, že elektrické dentální nástroje jsou široce využívány, avšak studií věnujících se riziku poškození zubů teplem není zrovna moc. Stejný tým se již dříve věnoval i přenosu tepla v zubu, kde vědci zjistili, že teplo vzniklé při elektrickém obrusu zubů je v zubu přenášeno velice hluboko (stručně řečeno).

Studie srovnávala účinek 3 elektrických dentálních nástrojů (s rozdílnými otáčkami, s přímým chlazením vodou a bez), dále vliv tloušťky sekundárního dentinu a vliv času, po který byl zub nepřetržitě upravován.

A jak pokusy dopadly?

Nástroj s nejvyšším počtem otáček (9000 ot/min) zvýšil pravděpodobnost poškození zubu (překročení kritické teploty) při stejném čase nepřetržitého broušení 30 vteřin oproti ostatním dvěma (8300 ot/min resp. 4000 ot/min) 8,6krát. Čas, po který probíhalo broušení, zvýšil pravděpodobnost poškození zubu teplem 7,3krát při době 45 vteřin, 8,9krát při době 60 vteřin a až 24,7krát při době 90 vteřin. Silnější vrstva sekundárního dentinu měla tak jako chlazení vodou ochranný vliv, kdy docházelo k nárůstu a přenosu teploty pomaleji. Zajímavé bylo, že rozdíl mezi přímým chlazením vodou a chlazením ihned po obrusu (v případě, že obrus netrval déle, než bylo dosaženo kritické teploty), nebyl tak významný. Významný byl fakt, pokud k chlazení zubu nedošlo ani při broušení, ani neprodleně po zákroku.

Závěrem autoři uvádí, že elektrické dentální nástroje mají potenciál vážně poškodit ošetřované zuby, pokud jsou použity nevhodně. Při zákrocích je z výše uvedeného důvodu nutné posoudit i aktuální stav zubu (kvalitu, stáří apod.), což se v praxi moc často neděje. Dále platí obecné doporučení, že nástroje s vyššími otáčkami by měly být použity po kratší dobu a zuby by měly být chlazeny přímo při zákroku nebo bezprostředně po zákroku. Zákrokem je myšlen obrus jednotlivého zubu.

Pokud vás téma zaujalo, neváhejte si přečíst podrobnou studii.

 

Poslední fotografie

Archiv

Kalendář
červenec
2022
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Statistiky

Online: 1
Celkem: 408783
Měsíc: 1880
Den: 44