Jdi na obsah Jdi na menu

Proč zvládnu méně úprav než někteří mí kolegové?

Přiblížení občas diskutovaného tématu.

Ti, kdo už mě znáte, víte, že mi elektrické nástroje k srdci úplně nepřirostly. Jak si můžete přečíst v mém již dříve uveřejněném článku, neznamená to, že „elektriku“ zatracuji, jen volím raději jinou (pro mě přirozenější) cestu...

 

Tato volba však s sebou přináší jistá omezení. Ruční rašplování v požadované kvalitě a omezeném čase vyžaduje znatelnou námahu. V zimě to vypadá tak, že osoba držící koníka, na sebe oblečení přidává, a já ho naopak odkládám. Na dotaz, zda si nedám něco teplého, pak obvykle odpovídám: „Ne, děkuji, mně je celkem dost teplo.“ Ano, tak to skutečně je, opravdu se při své práci znatelně zahřeji a každý tah rašplí mě posílí zas o něco více. Ale protože nejsem rambo, časem se unavím. A unavím se mnohem rychleji, než kolegové s elektrickými nástroji.

 

Většina mých čtyřnohých zákazníků jsou koníci trávící nejvíce času na pastvině či ve výběhu a velmi často na odlehlých místech. Dostupnost pastevních a venkovních ustájení nebo stájí s rozlehlými výběhy bývá o něco složitější než dostupnost sportovních stájí s komfortním vybavením. Stejně tak počet koníků na úpravu bývá na jednom místě výrazně menší. Jezdím i do sportovních stájí, ale jsou to spíše stáje rodinného typu s omezeným počtem koňských svěřenců, takže spoustu času strávím přejezdy, a i kdybych měla ještě náhodou přebytek sil, prostě jich tolik za den neobjedu, ať dělám, co dělám.

 

Používání nitrožilní anestezie je pro veterinární lékaře, do toho se rozhodně nepletu a nepletla bych se, ani kdyby to bylo zákonem povoleno. Sedování volně dostupnými perorálními anestetiky má samozřejmě daleko menší účinek, ale při dodržení pár zásad mi funguje spolehlivě. Například: k pacientům se snažím mít vždy maximálně klidný přístup a mezi jednotlivými zákroky dávám koním čas na odpočinek nebo „dospanou“, chcete-li. Musím říct, že se mi to hodně osvědčilo, koníci pak spolupracují na výbornou a odpočineme si při pauzách vlastně všichni. Je jasné, že takový přístup vyžaduje zas o něco více času, ale ocení ho myslím nejen ošetřovaný zákazník...

 

Doufám, že už je jasnější, proč jsou mé kapacity omezenější. Tento styl jsem si vybrala dobrovolně a v blízké době se ho neplánuji vzdát, protože mně i mým klientům prostě sedí. PS: Nebojte, neplánuji ani do vzdálenější budoucnosti ;-).

 

Poslední fotografie

Archiv

Kalendář
červenec
2022
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Statistiky

Online: 1
Celkem: 408781
Měsíc: 1884
Den: 47